niedziela, 7 sierpnia 2011

Spłynęłam Drwęcą :)

Drwęca
Drwęca - rezerwat przyrody

Rzeka Drwęca jest rezerwatem częściowym na całej swej długości od roku 1961. Jest najdłuższym rezerwatem ichtiologicznym w Polsce o powierzchni chronionej 444,38 ha. Ochronie podlega środowisko wodne i bytujące w nim ryby: pstrąg, łosoś szlachetny, troć, certa, minog rzeczny i inne. Ekosystem rzeki stwarza dogodne warunki do występowania licznych gatunków ptactwa wodno-błotnego. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. Bagienne Dolina Drwęcy, uznana za ostoję ptactwa o randze europejskiej, zlokalizowana pomiędzy Brodnicą a Nowym Miastem Lubawskim.

Drwęca to rzeka na Pojezierzu Mazurskim i Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim, prawy dopływ dolnej Wisły. Długość rzeki wynosi 253 km, a powierzchnia dorzecza 5. 536 km2. Wypływa ze wschodnich stoków Góry Dylewskiej (Czarci Jar) na wysokości 191 m n.p.m., płynie na południowy zachód i uchodzi do Wisły na wysokości 36,6 m n.p.m., 10 km powyżej Torunia we wsi Złotoria. Obszar dorzecza Drwęcy ukształtowany został podczas zlodowacenia wistuliańskiego – stadium poznańskiego. Drwęca jest połączona z Zalewem Wiślanym poprzez Kanał Elbląski.

Zaznaczyłam na mapce odcinek który przepłynęłam , wody było sporo, po ostatnich opadach zwłaszcza. Były momenty kiedy bałam się płynąć , widząc ogromne wiry i na pewnych prostych odcinkach nurt był bardzo szybki. Drwęca jest trzecią rzeką którą płynęłam w ciągu ostatnich lat. Pierwsza była Pilica, potem Bzura , teraz Drwęca , następna rzeka w planie to Wel. Duuuża przyjemność :) Za tą babą to Ja :)

4 komentarze:

 1. Prekrasne fotogrfaije Iwona!

  Lijep pozdrav:)

  OdpowiedzUsuń
 2. O prosze jak miło, ta sama rzeka tylko z Brodnicy do Pustej Dąbrówki, ciekawe czy z p. Krzysztofem? Zapraszam również na zdjecia www.prosiakus.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Miło poznać koleżankę :) Popłynęliśmy z www.kajakidrweca.pl . Chętnie zobaczę zdjęcia z tamtego szlaku . Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czegos takiego szukalam! super strona. pozdrawiam

  my blog post polecane strony

  OdpowiedzUsuń