środa, 7 grudnia 2011

Boże Narodzenie 2011To wszystko co przygotowałam na tę okazję :) Zawieszki -serca z drewna, dekorowane obustronnie, zawieszki z plexiglasu, lekko transparentne, bombki z plexiglasu dekorowane od środka, lekkie i ozdobne, trwałe

wtorek, 6 grudnia 2011

Święty Mikołaj prawdziwa historia


1. Prawdziwa historia Świętego Mikołaja zaczyna się, gdy Mikołaj narodził się w trzecim wieku naszej ery we wsi Patara. To miejsce znajduje się na południowym wybrzeżu Turcji, a w tamtych czasach było zamieszkane przez Greków. Zamożni rodzice Mikołaja, którzy wychowali go na gorliwego chrześcijanina umarli podczas epidemii, gdy Mikołaj był jeszcze młody. Postępując według słów Jezusa by „sprzedać swój majątek i oddać pieniądze biednym” Mikołaj przeznaczył cały swój spadek by pomagać potrzebującym, biednym i cierpiącym. Poświęcił swe życie, by służyć Bogu i został wybrany Biskupem Miry będąc jeszcze młodym człowiekiem. Biskup Mikołaj stał się powszechnie znany ze swej hojności dla osób potrzebujących, miłości dla dzieci i troski o żeglarzy i okręty.

Za panowania cesarza rzymskiego Dioklecjana Biskup Mikołaj cierpiał za wiarę, został wygnany i uwięziony. Po uwolnieniu uczestniczył w Soborze Nicejskim w roku 325 n.e. Zmarł 6 grudnia 343 roku n.e. w Mirze.

Przez wieki opowiadano wiele opowieści i legend o życiu i czynach św. Mikołaja.

Jedna z tych historii mówi o ubogim człowieku, który miał trzy córki. W tamtych czasach ojciec dziewczyny musiał zaoferować potencjalnemu mężowi posag. Dziewczyna bez posagu miała niewielkie szanse na zamążpójście. Córkom tego ubogiego człowieka bez posagów groziła sprzedaż w niewolę. W tajemniczy sposób trzykrotnie worki złota pojawiały się w ich domu dostarczając potrzebnego posagu. Te worki ze złotem wrzucane przez otwarte okno lądowały w skarpetach lub butach suszących się przed ogniem. Tak pojawił się zwyczaj zostawiania przez dzieci zawieszonych skarpet lub wystawiania butów w oczekiwaniu na prezenty od Świętego Mikołaja. I tak Święty Mikołaj stał się znany jako dawca prezentów.

Możesz przeczytać więcej o Świętym Mikołaju na stronie: http://www.stnicholascenter.org/pages/who-is-st-nicholas/