sobota, 17 kwietnia 2010

Myśl dnia 17.04


17.04.2010 r.

MYŚL DNIA
Cytat:

Ludzie pozbawieni czystej miłości stają się nieludzcy. Świętą cechą miłości jest to, że jest obecna stale; nie jest czymś, co przejawia się od czasu do czasu. Miłość jest jedna i niepodzielna. Przepełnieni miłością nie są zdolni do złośliwości, egoizmu, niesprawiedliwości, krzywdzenia i występków. Ci, którzy depczą miłość i uważają niższe cechy za ważne, powinni zniszczyć swoje złe cechy. Złe postępowanie i zwyczaje wypaczają twoje człowieczeństwo. Serca wypełnione nektarem miłości świadczą o prawdziwości. Musisz posiadać miłość, która jest nieskazitelna, bezinteresowna, pozbawiona nieczystości i która manifestuje się ciągle.
SSB

Thought for the day


Those devoid of Pure Love are sub-humans. The holy quality of Love is that it is ever present; not something which manifests off and on. Love is one and indivisible. Those saturated with Love are incapable of spite, selfishness, injustice, wrong and misconduct. Those who trample on Love and consider inferior qualities as important should destroy their evil qualities. Bad conduct and habits distort your humanness. Hearts filled with the nectar of Love indicate genuineness. You must possess Love that is unsullied, unselfish, devoid of impurity and that which is demonstrated continuously.


MODLITWA O MIŁOŚĆ

Yemaya Assessu, Assessu yemaya
 Yemaya olodo, Olodo yemaya
The chant celebrates the joining of river to sea and the Goddess of the Ocean, Yemaya.
A literal translation from the Yoruba language: Yemanja is the Gush of the Spring. The Gush of the Spring is Yemanja. The Mother of the Children of Fishes is the Owner of Rivers. The Owner of Rivers is the Mother of the Children of Fishes.
piątek, 16 kwietnia 2010

Myśl dnia 16.0416.04.2010 r.

MYŚL DNIA
Cytat:
,,Prawdziwy tapas, czyli asceza polega na przestrzeganiu określonych reguł i ograniczeń. Umysł jest najważniejszy spośród trzech instrumentów wewnętrznych w ludziach. Musimy chronić umysł, aby nie wkroczyły do niego przywiązanie, namiętność i emocje. Te skrajności są dla niego czymś naturalnym. Fale znajdujące się w umyśle, które przybierają gwałtownie na sile, to żądza, gniew, chciwość, przywiązanie, pycha i zawiść; cała szóstka to twoi wewnętrzni wrogowie. Żądza i gniew kierują czterema pozostałymi. Aby uwolnić się od tych wewnętrznych przeciwników i posuwać się naprzód na ścieżce duchowej, musimy przestrzegać praktyk duchowych."
SSB


Wynika z tego że prawdziwych wrogów mamy w sobie, wcale nie musimy rozglądać się za nimi wokół :)Bądźmy dla nich dobrzy , bo podobno największą sztuką jest zaprzyjaźnić się z własnym wrogiem :))


Cytat z książki ,, Śpiew ptaka" Anthony de Mello

LUDZIE W PASKI
Przy jakiejś tam okazji pewien kaznodzieja
zwrócił się do grupy dzieci:
-Gdyby tak wszyscy dobrzy ludzie byli biali,
a źli czarni ,
jakiego koloru bylibyście wy?

Mała Mary Jane odpowiedziała :
-Ja proszę księdza , byłabym w paski .

Taki sam byłby ksiądz, mahatmowie i papieże, i wszyscy kanonizowani święci.""

Ostatnie ikony wykonane jeszcze na początku kwietnia. Matka Boska z Dzieciątkiem i Janem Chrzcicielem , reprodukcja obrazu Leonardo da Vinci , Druga to Archanioł Gabriel .

czwartek, 15 kwietnia 2010

Myśl dnia 15.04


15.04.2010 r.

MYŚL DNIA
Cytuję:
"Manawa" (człowiek) jest łagodny, słodki i nieśmiertelny, natomiast "danawy" (osoby o naturze demonicznej) są bezlitośni, pozbawieni zasad i nie ma w nich słodyczy. Mogą wyglądać na dobrych ludzi, jednak pozbawieni dobroci i prawości - jak mogą nosić miano istot ludzkich? Dobrymi ludźmi są ci, którzy podejmują łagodne i słodkie działania pełne dobroci i prawości, a także podążają ścieżką miłości i prawdy. Ich dobra natura roztacza blask i odbija się na ich twarzach, które promienieją radością przez cały czas.
SSB
W/w słowa manawa i danawa są tłumaczone z z sanskrytu.
Na zdjęciu bogini Lakszmi.


środa, 14 kwietnia 2010

Leśne klimatyZ pamiętnika córki leśniczego:) Pamiętam ,że kiedy byłam dzieckiem ,,uciekałam" moim rodzicom z leśniczówki do lasu . Miałam tam swój ,,domek" w którym robotnicy leśni , przechowywali narzędzia do prac w lesie. Pewnie byli zadziwieni nowym lokatorem , który rozłożył sobie na jednej ze skrzynek obrus i zgromadził w małym szarym kartonie wszystkie ,,swoje leśne skarby". A były to szyszki wszelkiego rodzaju, kamyczki, patyczki, huby, pracowicie prostowana kora brzozy i jakaś drobna suma pieniędzy w monetach , nie wiadomo po co , bo w okolicy nie było żadnego sklepu. Dookoła stare sosny i w niedalekiej okolicy, bardzo ciemny las liściasty, którego unikałam ze względu na dziki. Tam był ich rewir. W ciągu dnia były najczęściej uśpione :) Letnią nisko parterową ,,rezydencję" miałam dosyć niedaleko pod paprociami , więc z przeprowadzką w/w rzeczy nie było problemu. Dookoła intensywnie czuć było zapach żywicy. Kora niektórych grubych sosen była głęboko ponacinana i do aluminiowych przymocowanych do pnia kubeczków , ściekała bursztynowa , gęsta żywica. Zwracałam uwagę na słoneczne miejsca na leśnej drodze do mojego domku. Dlatego że w okolicy żyły sobie żmije , trzeba było uważać, aby takiej leśnej ,,kobry" nie nadepnąć. Największym utrapieniem były dla mnie mrówki , te największe , których się bałam , bo gryzły. O tym że żmija może być również gryząca, na szczęście się nie przekonałam.

Pokazuję na tych zdjęciach, fragment jeziora w okolicach Olsztyna . Lasy nowo ramuckie to duża powierzchnia, aż 2 i pół tysiąca hektarów . Na zdjęciu jest jezioro Pluszne ( jedna z jego zatok, jest bardzo rozległe ma kilkanaście kilometrów) , a na drugim moja córka Ola .

wtorek, 13 kwietnia 2010

Zmienić Świat

Obrazy na litych deskach sosnowych i dębowej z korą pt POKÓJ. Często je powtarzam w różnej wersji kolorystycznej, malowany ręcznie w technice akrylowej. POKÓJ I MIŁOŚĆ. Wiele osób w ten sposób je odbiera.
Wydaje mi się że w chwili obecnej to najlepszy czas na milczenie i spojrzenie w głąb siebie.
ZMIENIĆ ŚWIAT PRZEZ ZMIANĘ SAMEGO SIEBIE


Pewien Sufi opowiada o sobie samym:
Za młodu byłem rewolucjonistą i moja modlitwa
wyglądała tak: ,,Panie daj mi siły,
żeby zmienić świat"

W miarę jak stawałem się dorosły i uświadomiłem
sobie,że minęło mi pół życia, a nie zdołałem
zmienić ani jednego człowieka, zmieniłem moją
modlitwę i zacząłem mówić:
,,Panie udziel mi łaski ,
by przemienić tych,
którzy się ze mną kontaktują.
Choćby tylko moja rodzinę
i moich przyjaciół.
Tym się zadowolę."
Teraz kiedy jestem stary i moje dni są policzone,
zacząłem rozumieć , jaki byłem głupi.
I moja jedyna modlitwa jest taka:
,,Panie udziel mi łaski ,
bym sam się zmienił"
Gdybym tak się modlił od początku,
nie zmarnowałbym życia.

Wszyscy myślą o zmianie ludzkości,
Prawie nikt nie myśli o zmianie samego siebie.

PRAWDZIWA DUCHOWOŚĆ

Zapytano raz mistrza:
-Co to jest duchowość?
-Duchowość-odpowiedział-to jest to,
co pozwala człowiekowi osiągnąć
wewnętrzną przemianę

-Jeśli zaś ja stosuję metody tradycyjne,
jakie przekazali nam mistrzowie,
czy nie jest to duchowością?

-Nie będzie to duchowością,
jeśli dla Ciebie nie spełnia tego zadania.
Koc nie jest kocem, jeśli Cię nie grzeje.

-Znaczy to że duchowość się zmienia?

-Ludzie się zmieniają, a również ich potrzeby.
I tak, co kiedyś było duchowością, już nią nie jest.
To,co często uchodzi za duchowość ,
jest jedynie powtarzaniem dawnych metod.

Ubranie trzeba kroić na miarę człowieka, a nie człowieka na miarę ubrania.

Cytaty z książki Anthony de Mello pt. ,,Śpiew ptaka"