środa, 18 kwietnia 2012

Domowy chleb

Rozpoczynam kącik kulinarny:) Upiekłam domowy chleb na zakwasie. Wygląda i smakuje znakomicie i pachnie również. Chlebem pachnie całe mieszkanie, córka twierdzi że okolica również:) Namówiły mnie do tego dwie osoby Marta i Małgosia. Małgosia dała mi w prezencie na dobry początek,  zakwas do chleba i swój wypróbowany przepis. W chwili obecnej modyfikuję go na różne własne sposoby. Kiedy rozpoczęłam domowe pieczenie chleba, stwierdziłam że ten ze sklepu jest już dla mnie nie jadalny.... nie ma zapachu i smaku. To tak jak zaprzestałam wiele lat temu słodzenia herbaty , poznałam wtedy prawdziwy smak herbaty.
Składniki do mojego domowego chleba na zakwasie: 
Mąka pszenna (nie ma jej na zdjęciu), mąka razowa ,płatki owsiane,zarodki pszenne,otręby pszenne,czarnuszka,czasami kminek taki mielony z dodatkiem całego, w wersji bardziej  orientalnej indyjski kumin, z zapasów przypraw kupionych w Indiach. Dla zainteresowanych podam przepis na chleb na zakwasie: Przygotowujemy go albo rano albo wieczorem,na końcu napiszę dlaczego :
1 kg mąki razowej lub pszennej w zależności czy chcemy aby chleb był bardziej razowy 
0,5 kg płatków owsianych i tu dodatki  po pół szklanki zarodki pszenne,otręby jakie chcemy orkiszowe,pszenne itp
4 szklanki wody ciepłej
zakwas do chleba pojemność słoika do dżemu 
łyżka cukru brązowego ( może być biały, ja preferuję brązowy) 
łyżka soli , przypraw , ja dodaję czarnuszkę , dwie łyżki
mieszamy wszystko dokładnie, ciasto musi mieć konsystencję gęstą , ale nie za gęstą tu potrzeba odrobiny wyczucia. Od tej ilości odkładamy na później ,,garść" zakwasu , ja odkładam pojemność słoika do dżemu, przechowuję go w lodówce właśnie w takim słoiku, i nie domykam zakrętki, aby mógł oddychać.
smarujemy foremki z teflonem olejem  i wykładamy ciasto do 3/4 wysokości
jeśli nie mamy takich foremek, metalowe wykładamy papierem do pieczenia i smarujemy go olejem.
Wygładzamy powierzchnię chleba ręką namoczoną w wodzie, przykrywamy ściereczką,


odstawiamy do wyrośnięcia na 12 godzin ( dlatego robimy to wieczorem na całą noc , albo rano na cały dzień. Po tym czasie wstawiamy chleb do rozgrzanego piekarnika na 190 C na 1,5 godziny. Do środka na sam dół, wstawiam żaroodporne naczynie z wodą. Przed pieczeniem, można lekko powierzchnię chleba zwilżyć wodą. Skórka jest wtedy  chrupiąca :) Po upieczeniu, chleb wyjmujemy i studzimy. Ilość jest zapasem na dobre kilka dni , jeśli rodzina nie zje go tego samego dnia z samym masłem :) Po kilku pieczeniach nabiera się doświadczenia , powodzenia. Smacznego.
Na zdjęciach jest  chleb ze słonecznikiem , to zdjęcie u góry, a wyżej chleb z czarnuszką  i razowy.. Świeżo po upieczeniu.